• Senkroncu.Com Yeni Tasarımı İle Karşınızda!
  • İstek, Öneri ve Şikayetlerinizi Bizlere Bildirebilirsiniz.
  • Senkroncu.Com Yönetim Takımına Yeni Arkadaşlar Aranmaktadır.
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Title: Sword Art Online - İnceleme
Gösterim Stili
#1
[Resim: images?q=tbn:ANd9GcRShuw5W1x57QC76kySuOm...0r14TqFd9A]

Dahi bir programcı olan Kirito, Sword Art Online adındaki devasa çok oyunculu bir rol yapma oyununa katılır. Oyundan çıkabilmenin tek yolu onu bitirmektir, oyunda başarısız olup yenilen oyuncuları ölüm beklemektedir.

MMORPG türündeki oyunların popülerleşmesiyle birlikte şimdiye kadar bu sanal gerçekliğe dair pek çok farklı yorum getirildi. Oyunlarda online kalma süreleri yüzünden yaşanan ölümler, intiharlar, cinayetler vs. dünyada sıkça duyulmaya başlanan yan etkiler olurken insanların neden sanal gerçekliği tercih etmeye başladıklarına dair de pek çok eser yaratıldı (Kanımca en sağlam örneği Ben X). Yani SWO'nun daldığı dünya çok da yeni keşfedilecek bir alan değil, aksine kötü örnekler (bkz. Accel World) sunmaya başlayacak kadar eskimeye yüz tutmuş bir mesele.

Linkleri Goster: (Göster)
Evet, SAO'nun hayli ilginç bir konusu var. Online bir oyuna bağlanan insanlar ölüm tehlikesiyle karşı karşıyalar, hatta onları kötü amaçları için kullanıp üzerilerinden para kazanan düşmanlar bile var. Fakat serinin bu konuyla o kadar da ilgilendiği yok; satır aralarında kerhen söylenen, üstüne hiç düşülmeyen bir konu bu.

SAO'nun asıl ilgilendiği nokta ise başkarakter Kirito'nun başı sonu belli maceraları, dövüşleri, zaferleri... virgül koyup mağlubiyetleri de diyeceğimi düşünmüş olabilirsiniz ama Sword Art Online ilgi çekici, merak uyandırıcı bir konuyu deyim yerindeyse hiç "takmayarak" daha önce onlarca örneğini gördüğümüz anlatım şablonuna harfiyen sadık kalan, türüne hiçbir yenilik getirmeyen, son derece tipik shounen klişeleri barındıran bir seri.

Başkarakter Kirito pek çok mizah ağırlıklı sitede, anime forumlarında şimdiye kadar muhtemelen gördüğünüz "öldürseler bile ölmüyor" (Örn: Linkleri görebilmek için Üye Olmanız gerekmektedir.) klişesinin bir diğer türevi. Gerçekten ölüyor... ve ölmüyor. Bağırınca her düşmanı alt edebiliyor. Yine her zaman olduğu gibi önce işler zora giriyor, sonra aklı başına gelip bir çığlıkla yenilmez bir yaratığa dönüşebiliyor. Tabii en baştan bunu yapmasını beklemek de fakirin ekmeğine yağ sürmekten öteye geçmiyor.

Linkleri Goster: (Göster)

Ayrıca sonsuz döngüye girmiş flashbackler sayesinde seyircinin hiçbir detayı kaçırmasına izin vermeyerek türün en temel özelliklerinden biri olan "karşıdakini (seyirciyi) çocuk yerine koyma" düsturunu da son bölümüne kadar uygulayan Sword Art Online, hayatın ortaya konduğu anlarda kafa üstü çakılan karakterler gibi gülünç sahnelerle ve sallanan kocaman göğüsler ile Tentacle erotica gibi tek hedefi fanservice olan alakasız karelerle her izleyici profilinden insanı yanına çekebilmek için adeta çırpınıyor.

İkiye bölünmüş senaryosunun ilk yarısına o kadar altyapı hazırlayıp atmosfer yarattıktan sonra serinin ikinci yarısı adeta yolda bulunmuş yamalı bir bohça gibi duruyor. Temposu hiç ayarlanamamış, karakterleri basmakalıplaştırılmış, anlatımında kendisiyle ters düşen mantık hataları bulunan SAO resmen bir kaostan farksız. Bilim kurgu mu, oyun uyarlaması mı, drama mı, komedi mi, aksiyon mu, macera mı, gerilim mi, fantezi mi, gizem mi olacağına karar vermeye çalışırken hepsini deneyip hiçbir şey olamamış bir bulamaç.

Alıntıdır.

A37ve A37ve A37ve A37ve A37ve
 
Alıntı
Teşekkür Edenler: Bil@l , DarKnight , biozard09 , PLaNaRia , Zero
#2
2.sezon'u yayınlandımı ?
 
Alıntı
Teşekkür Edenler:
#3
henüz yayınlanmadı diye biliyorum

A37ve A37ve A37ve A37ve A37ve
 
Alıntı
Teşekkür Edenler:
#4
(06/02/2013, 18:27)CanSenkron Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görebilmek için Üye Olmanız gerekmektedir.henüz yayınlanmadı diye biliyorum

peki yayınlancak mı? bi haber falan duydun mu böyle
 
Alıntı
Teşekkür Edenler:
#5
Gun Gale Online' mı ne öyle bir isim ile çıkıcak ama daha var.
 
Alıntı
Teşekkür Edenler:
#6
anidbden bakabilirsin Wink
 
Alıntı
Teşekkür Edenler:
#7
Pek yakında yayınlanacak diye biliyorum.
 
Alıntı
Teşekkür Edenler:
#8
Bu animede birazcık umut kırıntısı var insallah gelir 2.sezon
 
Alıntı
Teşekkür Edenler:
#9
paylaşım için teşekkürler
 
Alıntı
Teşekkür Edenler:
#10
2.Sezon duyuruldu yalnız Kirito kız olacakmış Big Grin
Başın öne eğilmesin
Aldırma Kartal aldırma
Başın öne eğilmesin
Aldırma Kartal aldırma
En büyük sen değil misin?
Aldırma Kartal aldırma
Aldırma Kartal aldırma
Kartal aldırma
Dışarda 100 bin taraftar
Bir gün ağlar bir gün coşar
Dışarda 100 bin taraftar
Bir gün ağlar bir gün coşar
Seni bu sesler oyalar
Aldırma Kartal aldırma
Aldırma Kartal aldırma
Kartal aldırma
 
Alıntı
Teşekkür Edenler: Senkroncu
  


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi